Bijušie dalībnieki runā!



Mārtiņš Vargulis (Čehija)

RSU ESF


NATO simulācijas spēle ir lieliska iespēja praksē īstenot to, kas tiek akadēmiskajā vidē studēts. Mums - studentiem - tā ir lieliska pieredze papildināt teorētiskās zināšanas un izprast gan organizācijas sarežģīto lēmumu pieņemšanas procesu, gan iepazīties ar citu valstu oficiālajām pozīcijām. Tieši kādas valsts oficiālās pozīcijas sagatavošana un aizstāvēšana ir sniegusi vislielāko ieguldījumu mūsu profesionālajai izaugsmei un mācībām, jo tās ietvaros mums bija iespēja tikties ar konkrētās valsts vēstnieku, kas sniedza padziļinātāku izpratni par citas valsts nostāju, kas līdz spēlei nebija tik skaidrs.

Aleksandrs Potaičuks (Albānija)
LU JF

Ja precīzi atceros, savā NATO samita simulācijas uzrunā metaforiski uzskicēju NATO turpmākās pastāvēšanas vēlamo modeli: „NATO is like a pack of elephants where strong hierarchy exists and where each member of pack is always ready to defend each other from external threat”, kas pilnībā atbilst arī Ziemeļatlantijas līguma 5. punktam. Nākošajiem dalībniekiem ieteiktu atcerēties, ka patiesībā NATO arī ir milzīgs mehānisms, kuru gluži kā ziloņu baru, pelēcība nespēs virzīt sev vēlamajā virzienā. Tāpēc IR jādomā, kā izskatīties spēcīgākam, pārliecinošākam un spēt izcelties no pūļa. Manas uzvaras atslēga bija baltu kūtruma atmešana un lēmumu pieņemšana albāņu garā.

Jānis Supe (Albānija)
LU EVF

Pagājušajā gadā piedalījos NATO samita simulācijas spēlē. Šī spēle ļāva iejusties valdības vadītāja lomā un pa īstam saprast, kāda atbildības nasta guļas uz valsts galveno amatpersonu pleciem, pieņemot svarīgus lēmumus, kuri ietekmē miljoniem cilvēku. Simulācijas spēle deva arī lielisku iespēju iedziļināties NATO lēmumu pieņemšanas procesos - tagad es uz pasaulē notiekošo skatos "ar citām acīm", jo zinu, cik ļoti grūti ir vairāk nekā 20 valstīm vienoties par vienu kopēju viedokli, kad strīdi notiek par katru mazāko vārdiņu, lai beigās panāktu vislabāko efektu un tiktu ievērotas visas intereses. NATO simulāciju spēle un pēc tam brauciens uz Briseli, pašu galveno NATO mītni, ir lieliski notikumi manā dzīvē, kas noteikti palīdzēs arī turpmākajā karjerā.

Einārs Leps (Francija)
RSU ESF

Šis projekts bija neatsverama pieredze man kā starptautisko attiecību studentam, jo tā ļāva ne vien teorijā, bet jau praksē pārliecināties par to, kā lēmumi tiek pieņemti NATO samitu laikā, kāda ir procesuālā kārtībā un kā tiek risinātas krīzes situācijas. Šī spēle sniedz iespēju jaunajiem censoņiem sevi pierādīt darbībā un iepazīties ar ārpolitisko lēmumu pieņemšanas procesu vidi.

Kristaps Rūde
RSU ESF

NATO samita simulācijas spēles nozīmīgums ir tajā aspektā, kas ļauj jauniešiem ar lielu gribasspēku un mērķi dzīvē kaut ko sasniegt. Tieši šī iemesla pēc sākotnējā stadijā Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju organizē NATO samita simulācijas spēli. Tā ir iespēja pārbaudīt savu zināšanu līmeni un erudīciju, taču, lai spētu veiksmīgi pārstāvēt savu valsti, ir nepieciešama sagatavotība, proti, jāpārzina konkrētās valsts- NATO struktūras un to dalībvalstu loma globālās dienaskārtības jautājumos, NATO pieņemtajos lēmumos un izvirzītajos mērķos. Tā ir panākuma atslēga veiksmīgai dalībai.

Personīgi mana dalība NATO samita simulācijas spēlē bija iespēja saskatīt savas vājās vietas, un to pozīciju kādā es atrados zināšanu līmenī, kas nenoliedzami, manī radīja vēlmi kļūt labākam. Tu vari pārzināt konkrētus jautājumus, bet tas negarantēs panākumus, ja tu nespēsi būt komunikabls un savas zināšanas izklāstīt pārējiem dalībvalstu pārstāvjiem, ne tikai publiskajās diskusijās, bet, kas ir būtiski- neoficiālajās pārrunās. Šī iemesla pēc uzskatu, kad tiem jauniešiem, kuriem ir mērķis savu turpmāko karjeru saistīt ar starptautiskajām attiecībām- diplomātiju, jeb vienā vārdā politiku, šāda veida pasākums ir piemērots tieši Jums.

Līdz ar to apziņai jābūt motivētai ar sekojošiem vārdiem- Realizējot sevi- Realizējas mērķi!
  
Vizma Mičule (Norvēģija)
LU SZF

Ar simulācijas spēli ir gluži tāpat kā daudzām citām lietām - ja stāvēsi malā, tad iespējas apliecināt sevi un gūt vērtīgas zināšanas pie Tevis pašas neatnāks. Bet, ja iesaistīsies, tad viss šķitīs krietni vien interesantāk. Manuprāt, NATO simulācijas spēle ir viena no labākajām iespējām, kā jauniem cilvēkiem gūt informāciju un  par pasaules ietekmīgākajā drošības organizācijā notiekošo, iepazīt komplicētos lēmumu pieņemšanas procesus, pie tam nevis kā pasīvam vērotājam no malas, bet aktīvam diskusijas dalībniekam, kam ir iespēja ar savu rīcību ietekmēt spēles turpmāko gaitu. Saistošs man šķita viss process, sākot no esejas rakstīšanas līdz pat kulminācijas punktam - pašai simulācijas spēlei Ārlietu ministrijā. Atmosfēra šķita tik īsta, brīžiem pat piemirsu, ka atrodos taču spēlē, nevis NATO samitā! Šaubu nav - spēle ir piedzīvojums.

Dina Dāvida 
Ventspils Augstskola, Ek.&pārv. fakultāte

Es piedalījos projektā, kad NATO simulācijas spēle tika rīkota pirmo reizi, tāpēc tas likās divtik satraucoši un aizraujoši. Man bija liels gods piedalīties, kā arī tika gūta liela pieredze, kas sniedza iespēju izprast politiskus procesus. Tā ir lieliska iespēja skatīt lietas no cita skatu punkta, un saprast, cik grūti vienoties valstīm savā starpā, jo katrai valstij ir savi uzdevumi, kuri jāsasniedz, kā arī savas intereses, kuras jāaizstāv, tas nav viegls darbs, un NATO samits ir liels pārbaudījums katrai valstij un tās līderiem. Svarīgākais ir pārliecināt citus par korekcijām vai jaunām idejām, kuras jāievieš, bet tas prasa pūles, jo neviens nevēlas piekāpties, rast kompromisu ir smags un pacietīgs darbs. Atceroties savu dalību projektā, tad tas bija emocijām bagāts saviļņojums. Un atmosfēra, kas valdīja, bija stingri diplomātiska un lika justies tiešām kā pārstāvētas valsts amatpersonai, kurai uzdots konkrēts uzdevums. Mums tika iedalīta valsts Kanāda, un nekad nebūtu domājusi, ka spēšu aizstāvēt citas valsts intereses tik aizrautīgi. Piedaloties projektā, tika gūtas zināšanas, kuras paplašināja manu redzesloku, kā arī izveidojās sapratne par politiķu darbu un to nozīmību dažādu valstu sadarbībā. Noteikti jāpiedalās NATO simulācijas spēlē, tas ir interesants pasākums, kur var izmēģināt savus spēkus, un paspīdēt ar savām zināšanām.  

Jauniem censoņiem novēlu cīņas sparu un izturību! 

Diāna Potjomkina 
RSU, ESF

Simulācijas spēlē, tāpat kā jebkura lēmumu pieņemšanas situācijā, manuprāt, svarīgi ir trīs aspekti: 1) faktoloģiskās zināšanas, 2) kritiskā domāšana un radošums, kā arī 3) spēja komunicēt un sastrādāties ar citiem. Ikviens no tiem ir nozīmīgs, lai gan, protams, stratēģija katram ir sava. Aizstāvot "savas" valsts pozīciju, ir skaidri jāapzinās, kādas problēmas un kādā secībā ir jāatrisina, kādā veidā konkrētā valsts plāno to darīt, kādas ir tās iespējas un ierobežojumi. Tā ka lēmumu pieņemšana NATO notiek pēc konsensa principa, pat ietekmīgākās valstis nespēj īstenot vienpersonisku politiku. Līdz ar to ir labi jāizpēta, kādas ir sabiedroto nostājas, kuros jautājumos un kā var panākt vienošanos. Lai gan starp valstīm var rasties pretrunas, kopumā tomēr kopīgās intereses ir arī ikvienas valsts intereses, tāpēc ir jābūt gataviem piekāpties. Tomēr, lai cik labi Jūs nebūtu sagatavojušies, procesā nāksies ātri meklēt jaunas idejas un nestandarta risinājumus – pagājušā gada spēle palika atmiņā ar ļoti spraigām diskusijām, kurās dalībnieki centās atrast līdzsvaru starp savām specifiskajām vajadzībām un pārējās Alianses interesēm. Kopumā par pasākumu biju ļoti gandarīta un novēlu vislabākos panākumus šā gada dalībniekiem!