Konkursa nolikums

1. MĒRĶIS

Konkursa „Afganistāna 2014: NATO turpmākā loma reģiona stabilizācijā” mērķis ir veicināt jauniešu zināšanas un interesi par NATO un starptautiskās drošības un aizsardzības politikas jautājumiem, tādējādi sekmējot jaunās paaudzes politisko iesaistīšanos, neatkarīgu izpētes darbu, analīzes un erudīcijas spēju uzlabošanos, kā arī lēmumu pieņemšanas procesa izpratni.

2. ORGANIZATORI

Konkursa rīkotāji ir Latvijas Transatlantiskā Organizācija (LATO) un Latvijas Republikas Ārlietu Ministrija. Pasākumu atbalsta NATO Publiskās diplomātijas nodaļa, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija un Konrāda Adenauera fonds.

3. DALĪBNIEKI, DALĪBAS NOSACĪJUMI

3.1. Konkursā var piedalīties ikviens students vai aktīvs jaunietis, izņemot konkursa organizēšanā iesaistīto organizāciju: LATO, Ārlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas darbinieki un viņu ģimenes locekļi.
3.2. Lai piedalītos konkursā, jauniešiem jāizveido komanda divu cilvēku sastāvā. Dalībnieki, kuri iepriekšējos gados ieņēma pirmās trīs vietas, drīkst piedalīties konkursā mainītā sastāvā, par pāriniekiem izvēloties dalībniekus, kuri pirms tam spēlē nav uzvarējuši.
3.3. Katrai dalībnieku komandai ir jāuzraksta un jāiesūta uz šī nolikumā 4.6.apakšpunktā norādītajām abām e-pasta adresēm viena eseja par vienu no šī nolikuma 4.3.apakšpunktā noteiktiem tematiem.
3.4. Konkursa dalībnieku sniegtā personiskā informācija tiks izmantota tikai konkursa organizatoru vajadzībām un netiks izpausta trešajām personām citādi, kā vien paziņojot konkursa rezultātus.
3.5. Konkurss norisināsies latviešu valodā. Tajā pašā laikā ir nepieciešamas labas angļu valodas zināšanas, lai pilnvērtīgi sagatavotos konkursam un uzvaras gadījumā braucienam uz NATO galveno mītni Briselē.

4. NORISE

4.1. Konkursa nolikums un esejas temats tiks izsūtīti Latvijas augstākās izglītības iestādēm ar humanitāro zinātņu novirzienu un jauniešu organizācijām, kā arī publicēti LATO mājas lapā www.lato.lv un Ārlietu ministrijas mājas lapā www.mfa.gov.lv.
4.2. Konkurss sastāv no divām kārtām:
4.2.1. Pirmā kārta - eseju izstrāde un iesūtīšana;
4.2.2. Otrā kārta - 28 labāko komandu dalība NATO samita simulācijas spēlē;
4.3. Katrai komandai jāsagatavo kopīga eseja, kurā viens no dotajiem tematiem tiek argumentēti un kritiski analizēts, nevis aprakstīti un uzskaitīti fakti. Šī gada eseju tēmas ir:
1.„NATO un Krievija. Attiecību perspektīvas pēc Lisabona samita”;
2.„Pirātisms- jauns drošības izaicinājums un NATO loma tā apkarošanā”;
3. „NATO un „kodolbrīvas pasaules vīzija”
Esejas garums – līdz 8000 rakstu zīmēm. Teksta formāts: Times New Roman, burtu lielums: 12, atstarpe starp rindām: 1,5. Obligāta ir zemsvītras atsauču izmantošana, ja tiek citēts, kāds cits autors vai informācijas avots.
4.4. Konkurss tiek izsludināts 2011.gada 28.februārī plkst. 10:00. Eseju iesūtīšanas termiņš ir 2011. gada 24.marts līdz plkst. 16:00.
4.5. Esejas un korekti aizpildīta pieteikuma forma (Pielikums Nr.1) jāiesūta elektroniskā formātā līdz 2011.gada 24.marta plkst. 16:00 uz abām e-pasta adresēm: jelena@lato.lv un laura.kellija@mfa.gov.lv.
4.6. Eseju konkursa uzvarētāji tiek paziņoti 2011.gada 30.martā, kad noslēdzas konkursa pirmā kārta un 28 labākajām komandām tiek izsūtīta informācija par otrās kārtas norisi.
4.7. 2010. gada 4. aprīlī (laiks tiks precizēts) visas 28 labāko komandu pārstāvji tiek aicināti uz LATO biroju Rīgā, Rūpniecības ielā 10, kur komandas noteiks valstis, kuras pārstāvēs Simulācijas spēlē. Sešām labākajām komandām pēc eseju rezultātiem tiks dota iespēja pašiem izvēlēties sev vēlamo valsti, pārējās 22 komandas savu pārstāvēto valsti izlozē. Kopš šī brīža eseju rezultāti turpmākajā konkursa norisē netiks ņemti vērā. Izlozes dienā Ārlietu ministrijas pārstāvis iepazīstinās ar lēmumu pieņemšanas procedūru NATO. Šī informācija noderēs spēles simulācijas daļā.
4.8. Laika posmā no 2011. gada 4. aprīļa līdz 21. aprīlim komandām tiks dota iespēja piedalīties dažādos ar spēles tēmu saistītos semināros vai sarunās ar pieredzējušiem ekspertiem. Dalībnieki arī tiks aicināti sazināties ar pārstāvēto valstu vēstniecībām. Šajā procesā spēles dalībnieki varēs tuvāk iepazīties ar konkrētās valsts pozīciju NATO jautājumos.
4.9. Konkursa otrajā kārtā, 2011.gada 29.aprīlī, 28 labāko eseju komandas piedalīsies NATO samita simulācijas spēlē.
4.10. Simulācijas spēles beigās tiek noskaidrotas 6 labākās komandas. Pirmās trīs no tām iegūst iespēju apciemot NATO galveno mītni Briselē, trīs pārējās saņem dāvanu kartes.

5. VĒRTĒŠANA

5.1. Konkursa ietvaros notiek vērtēšana divās kārtās.
5.2. Pirmā kārta – eseju vērtēšana:
5.2.1. Konkursā piedalījušos komandu rezultāti tiks noteikti pēc iegūto punktu skaita. Ja kādas komandas būs saņēmušas vienādu punktu skaitu, par uzvarētāju tiks uzskatīta tā komanda, kura atbildes būs iesūtījusi pirmā.
5.2.2. Konkursam iesūtītās esejas tiks vērtētas kodēti un anonīmi.
5.2.3. Katru eseju izvērtēs četri neatkarīgi eksperti, piešķirot par to 0 līdz 25 punktiem.
5.2.4. Katra eseja tiks vērtēta atbilstoši šādiem kritērijiem:
a. Eseja ir iesūtīta laikā un šī nolikuma 4.3.-4.4.punktam atbilstošā formātā ar pievienotu aizpildītu pieteikuma formu (vēlāk iesūtītas esejas netiks pieņemtas);
b. Esejā parādīta prasme izvirzīt un argumentēti analizēt problēmu (no 0 līdz 8 punktiem);
c. Esejā parādīta prasme izdarīt secinājumus par apskatīto problēmu (no 0 līdz 7 punktiem);
d. Esejas oriģinalitāte (no 0 līdz 4 punktiem);
e. Esejas struktūra un valoda (no 0 līdz 3 punktiem);
f. Izmantoto informācijas avotu norāde un atsauču izmantošana (no 0 līdz 3 punktiem).

5.3. Otrā kārta – simulācijas spēles vērtēšana:
5.3.1. Simulācijas spēles laikā labākās komandas tiks noteiktas pēc iegūto punktu skaita. Ja kādas no komandām būs saņēmušas vienādu punktu skaitu, vērtēšanas komisijai, pēc individuālām pārrunām ar komandām, būs savā starpā jāvienojas, kura komanda tiks uzskatīta par uzvarētāju.
5.3.2. Simulācijas spēles laikā komandas darbu vērtēs eksperti no Ārlietu ministrijas, Latvijas Transatlantiskās organizācijas, Aizsardzības ministrijas, kā arī augstākās izglītības iestādēm.
5.3.3. Simulācijas spēles laikā komandas tiek vērtēta atbilstoši šādiem kritērijiem
a. Aktivitāte – cik komanda aktīvi piedalās, pieprasa vārdu, aizstāv savu pozīciju?
b. Argumentācija un zināšanas - cik argumentēti komanda aizstāv savu pozīciju? Cik zinoša ir komanda par pārstāvēto valsti, citām valstīm un situāciju kopumā? Kāds ir valodas lietojums, kāda ir valodas retoriskā kvalitāte?
c. Attieksme, izturēšanās – kā komanda izturas pret simulācijas spēli un tās noteikumiem? Kāda ir attieksme pret citām komandām, kā tās sastrādājas? Vai komanda ieklausās to argumentos, ļauj izteikties? Kompromisa atrašanas prasmes - tiks vērtēta dalībnieku spēja pēc iespējas precīzi un argumentēti paust konkrētās valsts pozīciju NATO jautājumos. Augstāku novērtējumus saņems tās komandas, kuras aktīvi iesaistīsies kompromisu veidošanā vienlaikus neatkāpjoties no “savu valstu” interesēm.

6. VĒRTĒŠANAS KOMISIJA UN REZULTĀTU PAZIŅOŠANA

6.1. Konkursa pirmajā kārtā iesniegtās esejas izvērtēs LATO izveidotā komisija šādā sastāvā:
6.1.1. Komisijas priekšsēdētājs – Ārlietu ministrijas pārstāvis
6.1.2. Komisijas locekļi: Ārlietu ministrijas pārstāvis, LATO pārstāvis, Aizsardzības ministrijas pārstāvis.
6.2. Konkursa otrajā kārtā komandu darbu simulācijas spēles laikā izvērtēs LATO izveidotā komisija šādā sastāvā:
6.2.1. Komisijas priekšsēdētājs – Ārlietu ministrijas pārstāvis
6.2.2. Komisijas locekļi: LATO pārstāvis, Ārlietu ministrijas pārstāvis, , Aizsardzības ministrijas pārstāvis, pārstāvji no iesaistītajām universitātēm, nevalstiskām organizācijām.
6.3. Konkursa pirmās kārtas uzvarētāju vārdi tiks publicēti LATO un Ārlietu ministrijas mājas lapā nedēļu pēc eseju iesniegšanas termiņa beigām.
6.4. Konkursa organizētāji sazināsies ar uzvarētajiem personīgi, lai informētu par iekļūšanu konkursa otrajā kārtā un piedalīšanos tālākās aktivitātēs.
6.5. Konkursa organizatori patur tiesības izmantot kādu no iesūtītajām esejām savām vajadzībām, saskaņojot to ar darba autoriem.

7. APBALVOŠANA

7.1. Konkursa ietvaros labākajiem dalībniekiem paredzētas šādas balvas:
7.1.1. Trīs labākās otrās konkursa kārtas (simulācijas spēles) komandas (6 cilvēki) – izglītojošs un informatīvs brauciens uz NATO Galveno mītni Briselē, kura laikā dalībniekiem tiks organizēta viesošanās NATO galvenajā mītnē, tikšanās ar Latvijas pārstāvniecības NATO darbiniekiem un pilsētas apskate.
7.1.2. Ceturtā, piektā un sestā labākā otrās konkursa kārtas (simulācijas spēles) komanda (2 cilvēki) – vērtīgas grāmatas, ko sarūpējis Konrāda Adenauera fonds;
7.1.3. Visas Simulācijas spēles komandas saņems veicināšanas balvas no projekta atbalstītājiem.


8. CITI NOTEIKUMI

8.1. Konkursa rīkotājiem ir tiesības pagarināt konkursa darbu pieņemšanas vai rezultātu paziņošanas laiku, iepriekš ievietojot informāciju LATO mājas lapā www.lato.lv un Ārlietu ministrijas mājās lapā www.mfa.gov.lv.
8.2. Konkursa rīkotājiem, ja nepieciešams, ir tiesības mainīt konkursa balvas pret citām, līdzvērtīgām balvām.
8.3. Jebkuras izmaiņas nolikumā vai konkursa norisē tiks nekavējoties publicētas LATO un Ārlietu ministrijas mājas lapās, tās redzami izceļot. Konkursa dalībnieku pienākums ir sekot līdzi šīm izmaiņām.
8.4. Ja rodas jautājumi vai neskaidrības, lūgums sazināties ar LATO projektu vadītāju Jeļenu Isajevu, tālr. 28448242, e-pasts: jelena@lato.lv vai Ārlietu ministrijas Drošības politikas departamenta NATO un Eiropas drošības politikas nodaļas pārstāvi Lauru Kelliju tālr. 67016354, e-pasts: laura.kellija@mfa.gov.lv